Lato w ogrodzie to czas jego dojrzałej urody, którą warto pielęgnować i bacznie obserwować. To czas kiedy u niektórych gatunków roślin pojawiają się objawy, których nie należy lekceważyć. Mowa tu przede wszystkim o: cyprysikach Lawsona, jodłach, świerkach, cisach, różanecznikach i azaliach.

Wysoka temperatura i wilgotność powietrza to doskonałe warunki do rozwoju choroby zwanej FYTOFTOROZĄ. Jest to choroba odglebowa, dlatego też często porażane są korzenie a także szyjka korzeniowa roślin.

Co powinno nas zaniepokoić?

- rośliny więdną, mogą również więdnąć tylko niektóre pędy, podczas gdy pozostałe wyglądają nadal zdrowo.
- niektóre pędy w dolnej części rośliny brązowieją - u ich nasady pojawiają się ciemne plamy (często w rozwidleniach), pędy ponad nimi zamierają.
- plamy pojawiają się również na korzeniach, które później gniją i zamierają.

Na szczęście wymienione objawy nie zawsze są oznaką fytoftorozy, która jest chorobą porażającą wiązki przewodzące. Gdy zetniemy fragment chorego pędu na jego przekroju jest wyraźnie widoczna brązowa obrączka. W przypadku grubszych pędów można naciąć fragment kory - zbrązowienie będzie pod nią widoczne - to potwierdza, że mamy do czynienia z fytoftorozą. Jej zwalczanie, w przypadku porażenia całej rośliny, jest niezwykle trudne, żeby nie powiedzieć niemożliwe.
Sprawa jest nieco prostsza, gdy porażone są tylko niektóre pędy - należy je przyciąć do zdrowego miejsca i zastosować ochronę chemiczną.

Jak ustrzec się przed fytoftorozą?  podstawą jest profilaktyka:

- należy unikać sadzenia gatunków zagrożonych na glebach zwięzłych, gliniastych i nieprzepuszczalnych oraz takich , w których gromadzi się woda (podłoże powinno  być przepuszczalne).
W takich przypadkach często nawet poprawianie warunków glebowych w danym miejscu nie przynosi efektów, ponieważ rozrastający się system korzeniowy z czasem napotyka na barierę w postaci zwięzłego podłoża, w które nie może swobodnie wrastać i rozpoczynają się problemy - czasami nawet kilka lat po posadzeniu.
- rozwojowi choroby sprzyja wysokie pH podłoża - należy stosować odpowiednie nawozy zakwaszające glebę
- roślinę porażoną fytoftorozą usuwamy i palimy (NIE KOMPOSTUJEMY!), a podłoże w tym miejscu wymieniamy, wykopując duży dół (min. 50x50x50cm). Pozostałe podłoże dodatkowo odkażamy środkiem ochrony roślin zwalczającym fytoftorozę. Na tym miejscu sadzimy gatunki mniej wrażliwe na tę chorobę (dla przypomnienia - nie sadzimy: cyprysików Lawsona, jodeł, świerków, cisów, różaneczników i azalii).
- rośliny sadzimy na taką głębokość jak rosły w doniczce (unikajmy zbyt głębokiego sadzenia)

Środki ochrony roślin pomocne przy zwalczaniu i zapobieganiu fytoftorozie:

PREVICUR
AMISTAR
BRAVO
GWARANT

Stosuje się je zarówno do oprysków i podlewania chorych roślin, jak i do odkażania podłoża. Zabieg wykonuje się powtórnie po trzech tygodniach.

Rośliny, które mogą być porażane przez fytoftorozę:

Cyprysik
Lawsona

Jodła
Świerk
Cis
Azalia
Różanecznik

 


Data publikacji: 2010-08-17
Strony: 1

© 2007 Tracz - wszelkie prawa zastrzeżone
Tel.: 0801-000-714 | tracz@tracz.pl