wrzosy
Zakwitają na pożegnanie lata, dodając uroku i delikatności surowym, morskim nadbrzeżom; rosnąc w jednogatunkowych skupiskach tworzą efektowne, kwitnące połacie zwane WRZOSOWISKAMI. Po długości ich kwiatostanów można podobno przepowiedzieć jaka będzie zima. Są poza tym cennymi roślinami miododajnymi. Można je również napotkać w nasłonecznionych prześwitach w lasach sosnowych, brzozowych i na torfowiskach. Mowa o WRZOSACH - zimotrwałych, kwaśnolubnych krzewinkach.
W naturze dorastają do 70 - 80 cm. Odmiany uprawiane w ogrodach są pod tym względem bardzo zróżnicowane - niektóre z nich są płożące, inne mają pokrój wzniesiony lub pokładający się.
Wrzosowy - to oczywiście obowiązkowy, ale nie jedyny, kolor kwiatów. Paleta barw rozciąga się od bieli, poprzez różne odcienie różu do fioletu i bordo. Kwiaty mogą być pojedyńcze, półpełne lub pełne. Są też odmiany "pączkowe" - ich kwiaty pozostają zamknięte w pączkach, najczęściej są dekoracyjne aż do nastania mrózów.
Liście wrzosów są bardzo drobne - wręcz igiełkowe; najczęściej zielone lecz są odmiany żółtolistne np: 'Con Brio' lub 'Booskop' (dodatkowo jesienią przebarwiają się na jaskrawy, pomarańczowy kolor). Najlepiej prezentują się sadzone w grupach.
Jakie warunki należy zapewnić tym wdzięcznym krzewinkom, aby na dobre zadomowiły się w naszym ogrodzie? Podpatrzmy je w warunkach naturalnych: najlepiej rosną na stanowiskach słonecznych, niezbyt mokrych, na podłożu KWAŚNYM, lekkim, przepuszczalnym, często wręcz jałowym. Po posadzeniu należy je ściółkować korą a przed zimą pogrubić jej warstwę, aby zabezpieczyć korzenie przed przemarzaniem. Całe rośliny przykrywamy stroiszem po przymrozkach.
Po przekwitnięciu suche kwiatostany długo utrzymują się na roślinie. Nie należy jednak spieszyć się z ich ścinaniem - lepiej poczekać do wiosny. To częściowo uchroni rośliny przed ewentualnym przemarznięciem. Dzięki corocznemu przycinaniu na wysokości 15 cm wrzosy zachowają zwarty pokrój, nie będą wybujałe i ogołocone w dolnych partiach.


Data publikacji: 2016-09-03
Strony: 1

© 2007 Tracz - wszelkie prawa zastrzeżone
Tel.: 0801-000-714 | tracz@tracz.pl