roslina miesiaca pazdziernika

BERBERYSY

Ameryka, Europa, Azja  pomimo różnic klimatycznych na wszystkich tych kontynentach występują BERBERYSY. W Polsce, w stanie naturalnym, rośnie jeden gatunek berberys pospolity (Berberis vulgaris), którego odmiana 'Atropurpurea' jest częstą ozdobą naszych ogrodów.


BERBERYSY to bardzo zróżnicowany rodzaj - należy do niego wiele gatunków. Mają liczne, wspólne cechy, a różnice, które między nimi występują pozwalają na tworzenie ciekawych kompozycji. Dodatkowym atutem są ich małe wymagania glebowe. Rosną praktycznie na każdym podłożu, preferując gleby o lekko kwaśnym odczynie. Nie mają również dużych wymagań co do stanowiska. Warto trzymać się jednak zasady, że odmiany o barwnych liściach preferują stanowiska słoneczne (za wyjątkiem odmian o liściach żółtych, które mogą być "przypalane" przez zbyt ostre słońce i dlatego sadzimy je w półcieniu).

Co je łączy?

Berberysy są krzewami liściastymi posiadającymi ciernie (są to zmodyfikowane liście). Kwitną w V/VI na żółto, kwiaty u niektórych gatunków (np. u berberysu wąskolistnego) przyjemnie pachną.
Późnym latem pojawiają się liczne OWOCE - u większości gatunków czerwone, u berberysu Julianny i wąskolistnego granatowe z nalotem, wyjątkowo atrakcyjnie prezentuje się również berberys 'Red Tears'. Stanowią one dużą ozdobę niekiedy nawet przez całą zimę, poza tym są cennym pokarmem dla ptaków. Owoce b. pospolitego są cennym źródłem witaminy C - wykorzystuje się je do produkcji herbatek owocowych, którym nadają kwaskowy smak. Stąd zresztą pochodzi zwyczajowa nazwa berberysu - KWAŚNICA.
Główną, niezaprzeczalną i docenianą przez architektów krajobrazu ozdobą berberysów są LIŚCIE, cecha, która najbardziej je różni. Bywają niewielkie (b. Thunberga 'Aurea' ) lub nieco większych rozmiarów (B. ottawski 'Silver Miles' ), zielone, zółte, czerwone, żółtoobrzeżone lub nakrapiane. Na uwagę zasługują odmiany b. Thunberga 'Erecta' i 'Green Carpet' - wiosną i latem ich liście nie wyróżniają się niczym szczególnym. Są niewielkie, barwy zielonej, za to jesienią przepięknie przebarwiają się na pomarańczowo i czerwono. Odmiana 'Erecta' charakteryzuje się wzniesionym pokrojem - dzięki temu jesienne krzewy wyglądają jakby płonęły.
Oprócz gatunków zrzucających liście na zimę wyróżniamy berberysy zimozielone. Należą do nich:
1. Berberys brodawkowaty
2. Berberys bukszpanolistny
3. Berberys Frikarta
4. Berberys Julianny
5. Berberys wąskolistny
Należy je sadzić na stanowiskach zacisznych, osłoniętych ponieważ są nieco bardziej wrażliwe na mrozy.
Niewątpliwym atutem berberysów jest również różnorodność pokroju krzewów: od niewysokich odmian kulistych (b. Thunberga 'Bagatelle' , 'Bonanza Gold' , 'Kobold' ) poprzez pionowo wzniesione odmiany (b.Thunberga 'Helmond Pillar' i 'Red Pillar' ), zadarniający b. Thunberga 'Green Carpet' do rozłożystych, dorastających do 3 m wysokości takich jak: b. Thunberga 'Red Chief' i b. ottawski 'Superba'.
Berberysy doskonale nadają się do tworzenia żywopłotów (zarówno strzyżonych jak i naturalnych). Można je również sadzić na rabatach, skalniakach, skarpach, a nawet w dużych pojemnikach - wystarczy jedynie dobrać odpowiednią odmianę.

tracz promocja jesienna

BERBERYSY W PROMOCJI:

Lp.

NAZWA POLSKA NAZWA ŁACIŃSKA CENA
1 Berberys Thunberga 'Aurea' Berberis th. 'Aurea' 11,99 zł
2 Berberys Thunberga 'Golden Ring'
Berberis th. 'Golden Ring' 19,99 zł
3 Berberys Thunberga 'Pow Wow'
Berberis th. 'Pow Wow' 15,99 zł
4 Berberys Thunberga 'Red Chief'
Berberis th. 'Red Chief' 19,99 zł
5 Berberys Thunberga 'Red Pillar'
Berberis th. 'Red Pillar' 15,99 zł
6 Berberys Thunberga ''Rose Glow'
Berberis th. 'Rose Glow' 17,99 zł

PRZEGLĄD ODMIAN

Berberys Thunberga
'Aurea'

Berberys wąskolistny


Berberys Fricarta
'Telstar'

Berberys ottawski
'Silver Beauty'

Berberys szkarłatny
'Wisley'

Berberys Thunberga
'Admiration'

Berberys Thunberga
'Starbust'

Berberys Thunberga
'Erecta'

Berberys Thunberga
'Tiny Gold'

Berberys Thunberga
'Atropurpurea Nana'

Berberys Thunberga
'Bonanza Gold'

Berberys
bukszpanolistny 'Nana'

 


Data publikacji: 2016-09-29
Strony: 1

© 2007 Tracz - wszelkie prawa zastrzeżone
Tel.: 0801-000-714 | tracz@tracz.pl