rozplenica-piórkówka

Byliny to niezwykle bogata i zróżnicowana grupa roślin. Wśród nich ważne miejsce zajmują TRAWY OZDOBNE. Swoją budową i fakturą urozmaicają grupy roślin. Dodają delikatności i lekkości, co jest istotne zwłaszcza w kompozycjach z gatunkami szerokolistnymii. Cenne w nasadzeniach parkowych, sprawdzają się w małych ogrodach, z powodzeniem można je uprawiać w dużych donicach.
Tajemnica powodzenia uprawy tkwi w prawidłowym doborze gatunków. Oprócz dekoracyjności trzeba wziąć pod uwagę stanowisko, wymagania i nasze możliwości pielęgnacyjne. W ostatnich latach zainteresowanie TRAWAMI wzrasta, a wraz z nim także ilość uprawianych gatunków i odmian.

Do modnych traw śmiało możemy zaliczyć ROZPLENICĘ JAPOŃSKĄ inaczej piórkówkę - (Pennisetum alopecuroides).

Jej ojczyzną jest wschodnia Azja i Australia. Rozplenica to trwała trawa tworząca gęste kępy. Źdźbła osiągają wysokość od 30 do 120 cm; kwiatostany osiagają od 5 do 25 cm długości i w zależności od odmiany są:  zielonkawe, szare, lekkożółte, ciemnopurpurowe. Kwitną od VI do IX. Liście są wąskie, delikatnie zaostrzone, szorstkie na nerwach.

Jest to bardzo zmienny gatunek. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, ale także także w lekkim cieniu.
Najlepiej rośnie na umiarkowanie wilgotnych i dość żyznych glebach, ale toleruje również krótkie okresy suszy. Preferuje stanowiska ciepłe, osłonięte przed silnymi wiatrami.
Atrakcyjnie prezentuje się w grupach lub pojedynczo, w ogrodach naturalistycznych, przy brzegach zbiorników wodnych w połączeniu np: z lawendą, jeżówkami i roślinami cebulowymi.
Kwiatostany nadają się do świeżych i suszonych bukietów.

Tworzy rozłożyste kępy - trzeba pamiętać, aby zostawić jej przestrzeń do rozrastania - można ją sadzić co ok. 50 cm. Obumarłe liście ścina się na krótko wiosną przed rozpoczęciem wegetacji - u starszych rozrośniętych okazów można do tego celu użyć nożyc do cięcia żywopłotów.

ODMIANY dostępne w naszych sklepach:

'Black Beauty'- odmiana o najciemniejszych kwiatostanach (prawie czarnych) - pięknie wyróżniają się na tle zielonych liści, tworzy kępy o kaskadowym pokroju; podczas kwitnienia osiąga wysokość 100-120 cm.
'Lady U' -
'Little Honey'

 

 


Data publikacji: 2016-07-31
Strony: 1

© 2007 Tracz - wszelkie prawa zastrzeżone
Tel.: 0801-000-714 | tracz@tracz.pl