swierk-roslina-miesiaca

Jaki gatunek wybrać? poniżej kilka naszych propozycji a na YouTube filmik o tym co z naszej choinki może wyrosnąć.

 

CHARAKTERYSTYKA GATUNKÓW:

świerk kłujący ŚWIERK KŁUJĄCY
niższy od świerka pospolitego - u nas dorasta do około 15-20 m wysokości. Rośnie dość szybko. Korona jest regularna, stożkowata, bardzo szeroka u podstawy. Igły sztywne i kłujące, do 3 cm długości.  Rozmnażane z nasion rośliny nie powtarzają cech roślin matecznych dlatego też jest duże zróżnicowanie w obrębie gatunku - są okazy o zabarwieniu zielonym, niebiesko-zielonym, a niektóre są srebrzyste.
Odmiany szczepione mają intensywnie srebrzyste igły np: 'Glauca' , 'Hoopsii' , 'Koster'
Świerk kłujący jest mniej wymagający od świerku pospolitego - równie wytrzymały na mróz, za to znacznie lepiej znosi zanieczyszczenie powietrza i ma niewielkie wymagania glebowe (rośnie nawet na piaszczystych glebach).
Atuty choinkowe? regularny, zwarty pokrój i piękne, nastroszone igły.
Świerk serbski ŚWIERK SERBSKI
Ma smukłą koronę, gałęzie wyginają się łukowato tworząc malowniczą, stożkowatą koronę. Dorasta do około 25 m wysokości. Igły długości do 2 cm, są sztywne, od góry ciemnozielone, od spodu z dwoma srebrzystymi, podłużnymi paskami.
Wymagania: jest to gatunek doskonale sprawdzający się w trudnych warunkach - odporny na mróz, suszę a także na nadmiar wilgoci. Dobrze znosi również ocienienie i wapienne gleby.
Świerk serbski to wysokie drzewo, ale również niewielki, kulisty krzew - jest to uzależnione od odmiany.
Jako choinka prezentuje się bardzo subtelnie i takich też wymaga ozdób, ponieważ gałązki są dość wiotkie.
świerk biały

ŚWIERK BIAŁY 'Conica'

Świerk o karłowym wzroście, gęstym, stożkowym pokroju, wysokości do 3 m. Szczególnie polecany do małych ogrodów. Najlepiej rośnie na żyznych, dostatecznie wilgotnych glebach, na stanowiskach słonecznych.


Data publikacji: 2014-12-05

Data publikacji: 2016-11-30
Strony: 1

© 2007 Tracz - wszelkie prawa zastrzeżone
Tel.: 0801-000-714 | tracz@tracz.pl